Коротка довідка ДП “Крижопільського ЛГ”
Після закінчення громадянської війни в с. Крижопіль було організовано Крижопільське укрупнене лісництво №74. В його склад входили слідуючі дільничні лісництва:
 • Антопільське
 • Вапнярське
 • Кирнасівське
 • Гарячківське
 • Жабокрицьке
 • Рудницьке
 • Северинівське
 • Лужанське
 • Бритавське
Крижопільське укрупнене лісництво було підпорядковане Тульчинському окружному лісовому управлінню (ОЛУ). Тульчинське ОЛУ було підпорядковане Всеукраїнському управлінню лісами (ВУпЛ), яке знаходилося в м. Харкові.

Лісництво займалося, в основному охороною лісу від потрави скотом та самовільних порубок, посадкою лісових культур, вирощуванням посадкового матеріалу в лісорозсадниках, доглядом за лісовими культурами та рубками догляду.

Садіння лісу проводилося силами громадськості без оплати (за користування міжряддями).

Рубки догляду оплачувалися заготовленою деревиною (хворостом).

Рубки головного користування були незначними. Дерева на відведених ділянках нумерувалися і продавалися з торгів населенню.

1 листопада 1929 року  Крижопільське укрупнене лісництво №74 було реорганізоване в Крижопільський лісгосп Тульчинського окружного лісового управління Всеукраїнського управління лісами Міністерства сільського господарства.

Першим директором Крижопільського лісгоспу став Козлов В.В. (1929-30рр).

В склад лісгоспу увійшли слідуючі лісництва:
 • Кирнасівське
 • Антопільське
 • Жабокрицьке
 • Вапнярське
 • Рудницьке
 • Лужанське
 • Піщанське
 • Загнітківське
 • Северинівське
 • Бритавське
В першому кварталі 1930 року Тульчинське окружне лісове управління було ліквідовано і утворено Вінницький обласний трест лісового господарства.

Вапнярське і Кирнасівське лісництва перейшли в Тульчинський лісгосп, а директор Крижопільського лісгоспу Козлов В.В. перейшов працювати у Вінницький обласний трест лісового господарства. Після Козлова В.В. директором Крижопільського лісгоспу був призначений Чеснаков, якого в 1932 році замінив Рудаков Д.П. (1932-38рр). З 1938 по 1939 рік директором Крижопільського лісгоспу працював Лиховцев І.Г.

З 1939 року директором Крижопільського лісгоспу був призначений колишній директор Бершадського лісгоспу Дворніков М.У., який працював на цій посаді до початку Великої вітчизняної війни.

Під час тимчасової окупації керівник лісгоспу називався управляючим лісами. Ним був спочатку Добровський А.І. потім Паєвський П.Ф., а після звільнення Вінничини від німецько – фашистських загарбників в 1944 році директором лісгоспу знову став Рудаков Д.П., якого пізніше замінив Гордєєв Д.Д., а останнього Омеліч Д.Д. Потім працювали директорами лісгоспу:
 • Гаврилюк В.М. 1960-1963рр
 • Бобошко О.А. 1963-1984
 • Висоцький В.Ф. 1984-1987
 • Гончарук К.К. 1987-1988
 • Мартинюк П.В. 1988-1998
 • Цимбалюк В.В. з 1998 року по даний час
В теперішній час ДП “Крижопільський лісгосп” входить до складу Вінницького обласного управління лісового і мисливського господарства і розташований в південній частині Вінницької області. Лісовий фонд лісгоспу розміщений на території чотирьох адміністративних районів: Томашпільського, Крижопільського, Піщанського і Тростянецького.

Загальна площа лісів держлісфонду Крижопільського лісгоспу складає 20196,5 га.

В адміністративно – господарському відношені територія держлісгоспу поділена на 5 лісництв (Тростянецьке, Радянське, Заболотненське, Рудницьке, Піщанське), нижній склад, Крижопільський цех переробки деревини, Рудницька деревообробна дільниця, та автопарк. До складу лісництв входять 10 лісогосподарських дільниць та 45 лісових обходів.

Річний обсяг лісо відновлюваних робіт в держлісгоспі 150 га.

В ДП “Крижопільський лісгосп” ліс заготовляють приватними структурами. Розрахункова лісосіка, яку держлісгосп  освоює щорічно, складає близько 55,0 тис.м3, в тому числі від рубок головного користування 33,0 тис.м3 та від рубок догляду за лісом 22,0 тис.м3.
ДП “Крижопільський лісгосп” здійснює зовнішньо – економічну діяльність, яка є частиною зовнішньо – економічної діяльності України і регулюється законами держави. Географія зовнішньо – економічних відносин підприємства досить широка. ДП “Крижопільський лісгосп” на взаємовигідних умовах працює з такими фірмами: як “LIGO Gmbh” (Німеччина); “BALTIC WOOD S.A.”, “Stalbud”, “PPHU PROMIS” (Польща); “Medvita”, “Діверус” (Литва); “FK INVEST KOSICE” (Словакія) та інші.

На території України,  Крижопільський лісгосп успішно співпрацює з підприємствами Миколаївської; Закарпатської; Вінницької та Кіровоградської областей.

Фінансово – економічний стан держлісгоспу стабільний. Виробництво всіх видів продукції є рентабельним.

Успішно працюють дві сорокакубові сушильні камери з комп’ютерним процесом управління, що суттєво збільшують віддачу кожного кубічного метра деревини.

Основними видами продукції (сировиною і продуктами переробки), що виготовляються Крижопільським лісгоспом є: лісоматеріали круглі для виробітку пиломатеріалів і заготовок, для ліній зв’язку і електропередач, для будівництва, для виробітку целюлози і деревної маси, стругання, лущіння, дров’яна сировина для технологічних потреб, дрова для опалення, пиломатеріал, заготовки для паркету, заготовки пиляні,  столярні вироби.

Основними спеціальностями на підприємстві являються: інженери лісогосподарського виробництва, старші майстри лісу та лісозаготівельних робіт, бухгалтери.

Основні робітничі професії: лісоруби, трактористи, майстри лісу, водії, верстатники.

Кожен фінансовий рік підприємство закінчує з прибутком. Цей прибуток використовує в своїх цілях. Це дає можливість приділяти значну увагу технічному переоснащенню виробничої бази.

Завдяки стабільному фінансовому стану успішно вирішуються соціальні питання. Щорічно працівники держлісгоспу мають можливість відпочивати в санаторно – курортних закладах за значно зниженою вартістю путівок. Значна увага на підприємстві приділяється охороні праці, виробничому навчанню. Працівники дерлісгоспу забезпечуються форменним та спеціальним одягом. Здійснюються інші заходи для покращення умов праці та відпочинку працівників підприємства.

Основним завданням лісівників Крижопільщини було і залишається на перспективу забезпечення розширеного відтворення лісів, невиснажливе користування лісовими насадженнями, раціональне використання лісосировинних ресурсів, підвищення екологічних властивостей лісу.

Всі права захищені © 2020 При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!